Menu

Bütün SEO ve Web Siteleri Sözlüğü

Para kazanma rehberi
Arama Motoru Pazarlaması :Arama motorları tarafından sunulan hizmetler ile bir veya daha fazla Siteleri teşvik uygulaması.ücretli arama listeleri kullanımı, genellikle PPC (Pay-per-click) reklam olarak anılmaktadır.Web arama üzerinden ürün veya hizmet tanıtımı sürecidir.
Arama Motoru Optimizasyonu:Arama motorlarında iyi sıralarda yer almak için yapılan Seo uygulamalarıdır.

SEO ve Web Siteleri Sözlüğü

Anchor Text: Makale içinde yazılan metinlerin uygun bir yazı ile eşleşmesi sonucu yazını seçilip bağlantı oluşturulmasıdır.Site içi backlink uygulamalarında çok kullanılır.Seçilen metin üzerine tıklandığında şeçilen url ye yönelmedir.

Arama Stratejist:Arama için bir veya daha fazla Web sitelerini optimize sürecini geliştiren ve denetleyen kişilerdir.Bir arama ekibi SEO Yöneticisi veya Arama Direktörüdür.

Blog:Bloklar İnternet ortamındaki not defteri dir.Bloglar genellikle arama sonuçları yönetimi için içerik ve yer bağlantıları oluşturmak için kullanılır.

Bağlantı Akış:PageRank tanımlamak için birçok kişi tarafından kullanılan bir ifade. SEO Teorisi, bağlantı akış yolu kullanıcılar ve arama motorları bir sayfadan diğerine ulaşmak için kullanabildiği bağlantıdır.

İndex:Web ile ilgili bir arama motorunun veritabanına Web içeriği hakkında bilgi ekleme işlemi.Indeksleme işlemi belgenin karmaşıklığına ve uygulanabilirliği bağlı olarak önemli çaba gerektirebilir.

---Google Kazançları Affiliate Satış Ortaklığı

---Goomass İle Twıtter Eğitimi

Meta Tags:Sayfalarınızın içerikleriyle ilgili daha fazla bilgi vermek için kullanılır.Meta taglar HTML kodunuzun baş bölümüne yerleştirilmiştirilir,burada yazılanlar çok önemlidir,arama robotları siteye geldiğinde ilk baktığı yerdir.

Makro SEO:Grup düzeyinde arama motoru optimizasyonu; bir veya daha fazla arama motorları üzerinden bir veya daha fazla anahtar kelime için grup teşvik etmek için kullanılır.

Mikro SEO:Site düzeyinde arama motoru optimizasyonu; bir veya daha fazla arama motorları üzerinden bir veya daha fazla anahtar kelime için tek bir site geliştirmek için kullanılır.

NoFollow: Web sitesinde yayımlanan bir url’nin siteyi bağlamadığını Google’a sinyal göndermek için kullanılır.Google nofollow özelliğini gördüğü zaman, url’nin PageRank ve arama algoritmaları için olmadığını varsayacaktır.

---Para Kazanmanın Yeni Adresi FaceBook Para Rehberi

---SEO İçin En Değerli Eğitim Seti GooMass

PageRank: Pagerank site değeri yada sayfa sınıfı anlamına gelir,sitenin önem ve kalitesini ölçen Google nin link analiz teknolojisidir.Google'ın bir sayfaya 1 0 ile 0 arasında verdiği bir değerdir.

Robots.txt: Web sitesinin yapısı hakkında arama robotlarını yönlendirmek ve bilgilendirmeke için kullanılır.

SEM:Arama motoru pazarlaması

SEO:Arama motoru optimizasyonu

SEO Stratejist:Bir arama motoru optimizasyonu kampanyası planlama ve koordinasyonundan sorumlu olan bir kişi. Genellikle bir ekip lideri ya da bir takım için bir danışmanlık sıfatıdır.

SEO Teknisyeni:Özel arama motoru optimizasyon hizmetleri gerçekleştiren bir birey.

SEO kuramcısı:Arama motoru piyasalarının etkin bir araştırmasını ve analizini yapan kişi.

Site Haritası:Site haritası bir web sayfasının tüm içeriğinin arama motorlarına ve ziyaretçilere  hazır halde sunulması için hazırlanmış sayfasıdır. XML Site Haritaları ve TXT Site arama motorları tarafından kullanılır ve HTML Site Haritaları ise site içeriğine hızlı erişim için ziyaretçiler tarafından kullanılmaktadır.Bazı özel site haritaları sadece belirli içerik türlerini listeleyebilir.

Sandbox: Bir çeşit site eleme sistemidir,spam yapan siteler ile özgün içerikli siteler arasındaki farkı belirleyip,orijinal içerikli siteleri üst sıralarda tutmak amacıyla Google’ın oluşturduğu bir filitre sistemidir.

Bu SEO ve Web Siteleri Sözlüğü gelişmeye açık bir sözlüktür,lütfen eklemek istediğiniz konuyla ilgili sözlükleriniz varsa yorum yazınız.

On-Page SEO: Sayfa bazlı seo uygulaması, içerik bazlı, site içi seo teknikleri.Site içeriklerinin optimizasyonunu ifaden site içi SEO çalışmaları.

Off-Page SEO:Site dışında yapılan bütün SEO teknikleridir.

Orion Algoritması: Kelimeye göre değil, ilgili kelimelere göre listeleme yapılıyor. Böylece birbirinden bağımsız ve ilişkisiz konularda kelimeler içeren, kelime yığınlarından oluşan sitelere karşı bir koruma sistemi geliştiriliyor, aynı zamanda orijinal içeriğe sahip, sadece konuya yönelik olan makaleleri ön plana çıkartıyor.

TrustRank Algoritması: Pagerank algoritması etkisinin azalması üzerine trustrank algoritması ortaya çıkmıştır. Kaliteli siteleri kötü sitelerden ayırma mantığıdır.

White-hat SEO: Doğal seo yöntem ve tekniklerle google arama sonuçlarında siteyi üst sıralara çıkartmak.

Blackhat SEO: Google?ın sevmediği yöntemlerle siteyi arama sonuçlarında yükseltme mantığıyla yapılan ama sonucu tamamen bir hüsran olan yönteme denir.

Scraper Site: Blackhat seo teknikleri sonucu oluşan çöplük sitelerdir.

User-agent: robots.txt dosyası içersinde kullanılan bir terim olup, google botlarının tanımlandığı bir değişkendir.

Disallow: robots.txt dosyası içersinde kullanılan bir terim olup, google botlarının siteniz içersinde ki erişim bölgeleri belirten bir değişkendir.

Counter: Sitenin günlük, aylık ziyaretçi sayısını, nereden geldiğini gösteren yazılımlardır.

Alexa: Sitelerin local veya global anlamda ziyaret edilebilirlik popülaritesini ölçen web sitesidir.

DMOZ: Bir çeşit toplist, dizin sitesidir. DMOZ, web siteleri editör onayından geçirdikten sonra onaylar.

Top List: Backlink almak için link alışverişi yapan siteler.

Alan adı: İnternet’te bir bilgisayarın veya ağın konumunu gösteren adres. Bu adlar, yinelenmeyi önlemek için kontrol altındadır.

Alt alan adı: Normal bir alan adından daha dar bir kategoriyi tanımlamak için kullanılan bir tür alan adı

301 yönlendirme: Bir HTTP durum kodu Site ziyaretçisini belirli bir URL’ye otomatik olarak geçmeye zorlar.

404 (“sayfa bulunamadı” hatası): Bir HTTP durum kodu. Bu, tarayıcının istediği sayfayı, sunucunun bulamadığı anlamına gelir.

Kök dizin: Bir site ağaç yapısının en üstündeki dizin. Bazen kök olarak adlandırılır.

XML Site Haritası: Belirli bir web sitesindeki sayfaların listesi. Bu listeyi oluşturup göndererek, bir web sitesindeki tüm sayfaları

Mobil Site Haritası: Cep telefonları için tasarlanmış web sayfalarının URL’lerini içeren bir XML site haritası.

RSS özet akışı: Bir sitedeki/blogdaki güncellemenin açıklandığı tam veya özet metin içeren veriler. RSS, RDF Site Summary (RDF Site Özeti) teriminin kısaltmasıdır. Benzer bir veri biçimini kullanan hizmet Atom’dur.

Title: Başlık. Web içeriğinin konusunun en fazla 70 karakterle özetlendiği başlıktır.

Description: Açıklama. Sayfa içeriği hakkında bilgi veren 150 – 165 karakterlik cümlelerdir.

Keywords: Anahtar kelime. Yazılan içerikte kullanılan ve kullanıcı profillerine göre seçilen sözcüklerdir.

HTML Compression/GZIP Test: Sayfanın sıkıştırılıp sıkıştırılmadığını kontrol eder.

W3C Validity: W3 standartlarına uyumluluk anlamına gelir.

Mobil görünürlük: Web sitelerinin telefonlarda ve mobil cihazlarda görünürlüğüdür.

Mobil yükleme hızı: Web sitelerinin mobil cihazlarda yüklenme hızıdır.

Mobile Optimization: Mobil optimizasyon anlamına gelir. Web sitelerinin mobil cihazlara uygun hale getirilmesidir.

IP Adresi: İnterneti ya da TCP/IP protokolü kullanan diğer paket anahtarlamalı ağlara bağlı cihazların, ağ üzerinden birbirleri ile veri alışverişi yapmak için kullandıkları adres.

DNS Bilgileri: Mail sunucuları, domain isimleri ve IP adresleri gibi bilgileri tutan bir yapıdır.

SSL Sertifika: İnternet sitelerinde veri güvenliğinin sağlanması amacıyla kullanılan uygulamadır.
Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Bütün SEO ve Web Siteleri Sözlüğü "

Önerilen Yazı
×