Menu

Yandex İndeksin SEO İçin Önemi

Para kazanma rehberi

Bu makalemizde Yandex arama robbotlarının siteleri nasıl indekslediği üzerine olacaktır.SEO Mektebi sitemizde Yandex ile ilgili diğer üç yazıyada bakmanızı öneririm.

Yandex arama robotları siteleri indekslerken her kelimenin birden çok adresi varmış gibi indeksler ve bunu iki aşamada yapar .Yani yandex ana sayfa kadar alt sayfalarada önem veriyor.
1. İnternet gezen arama robotu ziyaret ettiği web sitelerinden aldığı kopyaları Yandex sunucularına aktarır.
Yandex İndeksin SEO İçin Önemi


2. Yandex’e sorgu gönderen kullanıcı,Yandex web arama motoru sunucularından yanıt alır.
İndeksleme şu şekilde yapılır: Yandex arama robotları düzenli olarak interneti gezer ve bulduğu dosyalardan birer kopya alıp onları analiz eder ve sitelerin arama motoru sunucularındaki kopyası arama robotu tarafından surekli güncellenir.
Yandex’in iki farklı robotu vardır, biri “ana arama robotu”, diğeri Orange isimli “hızlı arama robotu” dur.Ana arama robotu interneti bir bütün olarak indekslerken, hızlı arama robotu ise saniyeler veya dakikalar içinde internete yüklenen yeni dosyaların indekse eklenmesinden sorumludur. Bu robotların ikisi de, iki ayrı kontrol listesine göre dosyaları indekse eklerler.
Bu arama robotları, daha önce ziyaret ettiği web sitelerinde yeni bağlantılar bulduğunda, bunları otomatik olarak kontrol listesine ekler.
Google’de olduğu gibi Yandex’de siteleri sıralarken backlinklerin (Google diline göre;PR yüksek kaliteli backlink) kalitesine önem vermektedir ve sitelerin güncellenme sıklığı gibi çeşitli özelliklerini gözönünde bulundurur.
Yandex’in örümcekleri çok yoğun çalışır.Bu örümcekler,kontrol ettiği sitenin önce yerinde ve çalışır vaziyette olup olmadığına bakar ve kontrol sonuçları olumlu ise, kontrol listesindeki dosyalardan birer kopya alır.Bu kopyalar çeşitli analizler yapılarak (dosya uzantıları ve kodlamalar gibi) depoya gönderilir.
Depoya gönderilen her dosya içerdiği resimlerden ve html kodlarından arındırılır ve geriye kalan metindeki her kelimenin konumlarına dair ayrıntılı veriler indekse gönderilir.Genelde arama motorları bir kelime girildiğinde bütün interneti tarıyarak verileri karşımıza çıkarır işte burada Yandex’in en önemli özelliği olan depolama sayesinde veriler kesintisiz ve net bir şekilde karşımıza çıkar.

---Kısaca Yandex Arama Motoru

---Yandex Üye Olma Resimli Anlatım

---Yandex'de SEO YAPALIM
Yandex’in bu depolama özellğiyle indekslenen belgeler,eğer indekslenen siteye geçici olarak ulaşılamasa bile sitenin yazıları bulup okunabilir.Site kapanır veya o makaleler kaldırılırsa,Yandex de sitenin ya da dosyaların kopyalarını kendi sunucularından kaldırır.
Yandex arama robotları siteleri birkaç günde bir tarayarak deposuna göndererek indeksler.
Not:Yukarıdaki yazılar Yandex arama motorunun resmi sayfalarındaki yazılarının derlenmesi ile hazırlanmıştır.
Yandex Siteleri nasıl indeksler ile ilgili yazacaklarım şimdilik bukadardır.Bu konu ile ilgili görüşleri olanlar lütfen yorum kutusuna yorumlarını yazsınlar.
---Google Kazançları Affiliate Satış Ortaklığı

---Goomass İle Twıtter Eğitimi

Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Yandex İndeksin SEO İçin Önemi "

Önerilen Yazı
×