Menu

Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama

Para kazanma rehberi
Google Drive Kullanarak Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama

İnternetten hazır olarak indirilen temaların kod kısımlarında çeşitli yöntemlerle çoğu zaman ilk yayınlayan sitenin url adresleri gizlenmiş olarak JavaScript kodları içinde verilmektedir.

Bu durum temayı yayınlayan siteye bedava backlink sağlamaktadır.Ayrıca JavaScript kodlarını eğer şifrelemiş ve kendi sunucusundan yayınlamışlarsa istedikleri zaman JavaScript kodlarını sunucularından kaldırabilir veya değişiklik yapabilirler.Site tasarımında kullanılan kod oranınız ne kadar düşükse sitenizin arama motorları tarafından o kadar hızlı yüklenir.Sitelerin yükleme süreleri seo için oldukça önemlidir.


Google Drive kullanıcıları için 15 GB depolama alanı sağlamaktadır.Disk alanı dolduğu zaman yeni hesap açmanız yeterlidir. Ancak isterseniz ücretini ödeyerekte kapasitenizi artırabilirsiniz. 

Hazırladığınız JavaScript dosyasını ve klasörlerini paylaşabilirsiniz.İsterseniz kodunuzu canlı olarak inceleyebilirsiniz.Ayrıca yayınlarınız HTTPS şifreleme sistemi ile şifrelenerek koruma altına alınmıştır.

Google Drive kullanarak Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama Adımları

1. JavaScript Dosyasını Hazırlama

Blogger için Google Drive ile JavaScript dosyası barındırmak için,yapılması gereken ilk şey tüm JavaScript kodlarını boş bir Not Defteri içine kopyalamaktır.

Bu JavaScript dosyalarını nereden bulacağım diyorsanız,blogger kod sayfasını açtığınızda ​​<head>  etiketinin üstünde bulunan aşağıdaki kırmızı ile belirttiğim kodların arasındaki kodlar.
<script style='text/javascript'> //<![CDATA[  ….…kodların bulunduğu alan…….//]]></script>
Şeklinde olan kodların arasında bulunan kodların tamamını kopyalayarak Google Drive yükleyebilirsiniz.Eğer kodlarınız temanıza direk yüklenmişse bu kodların arasında görebilirsiniz.

Bazı temalarda JavaScript dosyaları bir sunucu üzerinden yayınlanmaktadır. Google Drive sunucu yani JavaScript dosyamızın yüklendiği ve çalıştığı yer olmasını istiyorsanız.

<script src='http://yourjavascript.com/186821105311/postwidgetcontent.js' type='text/javascript'/>Yukarıda sarı ile seçtiğim kısmı kopyalayıp google de aratınız çıkan kodları kopyalayıp Not Defteri ne yapıştırınız.Aşağıdaki resimdeki gibi yapıştırınız.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama

2. JavaScript Dosyaya İsim Verme Ve Kaydetme   


Not Defteri menüsünden Farklı Kaydet seçeneğini seçiyoruz,kaydetmek için bir dosya ismi yazıyoruz ve sonuna (.js) diye yazıyoruz ve dosyamızı aşağıdaki resimdeki gibi bilgisayarımıza kaydediyoruz.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama


Oluşan dosya aşağıdaki resimdeki gibi görünecektir.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama
----SEO İçin En Değerli Eğitim Seti GooMass

3. Google Drive Klasör oluşturma
Google Drive giriş yaptıktan sonra Oluştur sekmesine tıklıyoruz,açılan aşağıdaki gibi menüden Klasör seçiyoruz,açılan pencereden klasöre bir isim verip Oluştura basıyoruz.Klasörümüz aşağıdaki gibi oluşur.İsterseniz klasör oluşturma adımını geçebilirsiniz.Direk olarak Google Drive ana sayfasına yükleme de yapabilirsiniz.Düzen açısından klasörde olması daha iyidir.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama


4.Klasörümüze JavaScript dosyamızı Yükleme

Aşağıdaki resimde gösterildiği gibi yukarı ok tuşuna basıyoruz açılan yerden Dosya seçeneğini seçiyoruz.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama


Dosyamız bilgisayarımızda nerede yüklü ise aşağıdaki resimde olduğu gibi oradan uzantısı (.js) olan dosyamızı seçiyoruz.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları YayınlamaAçık düğmesine basarak küçük bir yükleme sihirbazı ekranın sağ tarafında görünür.Genellikle yüklemek bir iki dakika sürer,ancak bu süre dosyanızın boyutunu ve internet bağlantınızın hızına bağlıdır.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları YayınlamaYükleme yapıldıktan sonra,"Paylaş" düğmesine basınız.Şimdi dosyayı internette paylaşıma sunmalıyız.Bunun için Değiştir’e basınız.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları YayınlamaAçılan aşağıdaki gibi sayfadan Web Üzerinde herkese açık seçeneğini seçip en alta kaydet butonuna basıyoruz.Böylece dosyamız bütün internet kullanıcılarına sunulmuş oluyor.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama


5. Bağlantı Adresini Kopyalama

Paylaşmak için bağlantı yazan yerden bağlantı adresimiz kopyalıyoruz.
Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama


Kod aşağıdaki gibi olacaktır.
https://drive.google.com/file/d/0By7Idpq5zkIoUmkZM3YwbDlkMWs/edit?usp=sharing

Bu kodun içerisinde bulunan karışık harf ve rakamlardan oluşan kırmızı olan yeri kopyalıyoruz.

----109 GB Bedava Depolama Alanları

6. Blogger İçin JavaScript Kodlarını Oluşturma ve Yükleme
Google Drive nin bize verdiği kodun içinden kırmızı ile belirttiğim yeri kopyalayarak aşağıda sarı ile belirttiğim yere yapıştırınız.

<script src=' https://googledrive.com/host/0By7Idpq5zkIoUmkZM3YwbDlkMWs ' type='text/javascript'/>

Hazırladığımız bu kodu Blogger kod penceresini açarak ​​<head> etiketini aratarak bulduğumuz ​​<head> hemen üstüne yapıştırıyoruz.Artık kendi sunucumuzda JavaScript kodlarımız barındırılmış olur.


Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

1 yorum ''Google Drive Blogger'da JavaScript Dosyaları Yayınlama"

YORUM EKLE
  1. ben bu özelliği çalıştıramadım . Bu şekilde dosyayı çalıştırmıyor.

    YanıtlaSil

Önerilen Yazı
×