Menu

Yeni Twitter Sözlüğü

Para kazanma rehberi
Twitter kullanıcıların maksimum 140 yazı karakteri ile,düşüncelerini,haber ve bilgilerini yazı resim veya video ile paylaştıkları bir platformdur.Peki Twitter üzerinde kullanılan terimler nelerdir?

Twitter Terimleri Sözlüğü
 Tweet:Bir tweet 140 yazı karakterli resim dahil mesaj demektir.Resimlerinizin fazla yer kaplamaması için url kısaltma servislerini kullanınız.

Yeni Twitter Sözlüğü

Feed: Anasayfanızda gördüğünüz tweet akışı.Bu sizi takip eden kullanıcıların güncellemelerin den oluyor.

Handle: Twitter da kullandığınız kullanıcı adınız.

Bahsedilme (Mentions): İnsanların,dikkatinizi çekmek için kullandıkları bir yöntemdir ve sizin etkinliğinizin bir ifadesidir. Mention (@): Bir tweette başka bir kullanıcının kullanıcı ismini refere ederek paylaşım yapmak. (@hanifeerciyas). Kullanıcılar @mention yapıldığında otomatikman bilgilendirilir. Bu kamusal alanda, diğer kullanıcılar ile tartışmalar yürütmenin bir yoludur.Normal kullanıcılarla iletişim kurmak, @mention almak için harika bir yoldur. (Sadece kişinin kullanıcı adından önce “@” işaretini kullanın.Özel isimleri @mention yaparak paylaştığınız tweetleriniz yeterince dikkat çekici ise,birden bire RT ve diyalogunuz artabilir.Bu daha önceleri @reply şeklinde geçiyordu ve Twitter üzerinden herkese açık mesajlaşmanızı sağlıyordu.Eğer birine ulaştırmak istediğiniz bir mesaj var ve bu kişiye DM gönderemiyorsanız bu yöntemi kullanıyorsunuz.Başkasından bahsetmek isterseniz kullanabilirsiniz. Profilinizde çıkacaktır ve herkes görecektir.
Direkt Mesajlar(Direct Message!):Sadece sizi takip edenlere Direkt Mesajlar gönderebilirsiniz.Mesaj göndereceğiniz kişinin size abone olmuş olmasını gerektiriyor.Sizi takip eden kişilerle direk iletişime geçebilirsiniz.Bu şekilde 140 karakter uzunluğa kadar özel mesaj atabilirsiniz.Twitter sayfasında sağ üstte arama kutusunun hemen yanındaki kapalı zarf ikonu ile ulaşabilirsiniz.Göndereceğiniz iletinin içeriğini yazdıktan sonra en üste göndereceğiniz kişi veya kişilerin isimlerinin bir veya birkaç harfini yazınca açılan menüden göndereceğiniz kişileri seçerek iletilerinizi gönderebilirsiniz. Avantajı ise sadece ikinizin görebilmesi.  

Yeni Twitter Sözlüğü


Retweet (RT):  Bir başkasının tweetini tekrar paylaşmaktır. Takipçilerinizin anasayfasında görülür.Kısaltılmış hali RT’dir.Retweeting takip ettiğiniz bir kullanıcının ilginizi çeken bir tweetini kendi kullanıcılarına paylaşmanın en genel yöntemidir. İlgili bilgiler,retweet yöntemi ile viral olarak yayılır.Retweet yaparken unutulmaması gereken alıntı yapılarak ya da kaynak belirterek yapılmasıdır.

Örneğin:Bir twitter kullanıcısı “SEO Mektebi” diye yazdı.

Sizde bunu “RT @okişinintwitteradresi SEO Mektebi” olarak paylaşırsanız bunun adı “retweet” olur.Veya paylaşılan bir yazıyı güzel bulursanız aşağıdaki resimde olduğu gibi paylaşımın en altında bulu ‘’Retweetle’’ tuşuna basarak ta aynı işlemi yapmış olursunuz.

Yeni Twitter Sözlüğü

Hashtag (#): Hashtag “#” işareti kullanılarak yapılır.Sosyal paylaşım sitelerinde görülen yazdığınız içeriğin etiketleridir.Bu işlem tweetlerinizin daha kolay bulunmasını sağlıyor.Bir kelimenin başına “#” bu işaret eklenerek, bu bahsettiğiniz konunun konuşulmaya değer olduğunu ifade etmiş olursunuz.  Bir sohbet konusu belirlemek veya daha büyük bağlantılı tartışmaya katılmak için bir yoldur.Hashtag diğer kullanıcıların konulara göre sizin tweetlerinizi bulmalarını sağlayan bir aracıdır. Siz ayrıca, hashtag’ e tıklayarak, bahsi geçen tweetleri gerçek zamanlı olarak görebilirsiniz. Hashtag kullandığınız içerikler arama sonuçlarında çıkar, çünkü twitter onları parça şeklinde ayrı tutar.Eğer hashtag yapılan bir kelimeye tıklarsanız onunla ilgili tüm tweetlere ulaşabilirsiniz.

#takipçiartırmayöntemi #followtofollow Nedir?
Twitter da genellikle takipçi artırmak için kullanılan bir uygulamadır.Bu işlem karşılıklı olduğu için takipçi sayınız artar ama sürekli takipçi programlarını kullanarak sizi takip edenleri kontrol etmelisiniz.

Yeni Twitter Sözlüğü

Favorite Nedir?
İstediğiniz tweetler favorinize ekleyebilirsiniz böylece bu twitin sonradan bulunması kolay olur. Karşı tarafa bildirim gider, başkaları görebilir.

Yeni Twitter Sözlüğü

TT Nedir?
Trending Topic veya Top Trend anlamına gelir. Yani en çok konulan yazı başlıklarıdır

Liste üyelikleri: Diğer kullanıcılar tarafından dahil edildiğiniz listeler,etkinlik alanınız konusunda veri sağlar.

Takipçi sayısı (Followers): Takipçi sayısı, skor hesabında bir faktör de olsa, esasen bu grubun size olan katılımı dikkate alınır.

Cevap (Replies): Size verilen cevaplar,sunduğunuz içeriğin değerini gösterir ve skora olumlu katkıda bulunur.

#ff Nedir?( #FollowFriday): Takipçilerinizin # ff etiketini kullanarak sizi kendi takipçilerine önermelerini sağlamaktır.Twitter her Cuma bu önermeleri dikkate alır ve sayfanızda size sunar.#ff @xx diye bir tweet görürseniz xx’i takip edin,takip edilmeye değer anlamı taşır.

Twitter Klavye Kısa Yolları


Yeni Twitter Sözlüğü

Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Yeni Twitter Sözlüğü "

Önerilen Yazı
×