Menu

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı

Para kazanma rehberi
Blogger bloklara yönelik organik ve iyi trafik için arama motoru optimizasyonu yapmak önemlidir. Google Adwords kelime aracı en çok aranan kelimelere yönelik yazımızı yazarken bizlere büyük kolaylık sağlar.

Yazdığımız yazının arama motorları için bir önemi olması için seo kurallarının yazıda kullanılması gerekir.Yazı sayfalarında kullanılan en önemli seo kuralı anahtar kelimelerdir.Bunun önemi nedir insanlar yazdığınız yazıya hangi kelimeleri arayarak ulaşacak ise bunu önceden belirleyerek yazımızı yazmalıyız.

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı


Arama motorlarında üst sıralarda yer alabilmek için ilgili konuya hangi kelimelerle ulaşılıyor bunu belirlemek gerekir.İnternet kullanıcıları kelime bazlı arama yaparken genellikle kısa kelimeleri yazarak aradıkları şeylere ulaşmaya çalışırlar.Bu anahtar kelimeleri araştırmak ve bulduğunuz anahtar kelimeyi yazıya eklemek yazdığınız yazıyı arama motorlarında ilk sıralara taşıyacaktır.

Anahtar kelimeler (keywords), iyi bir SEO planı için en önemli faktörler arasında ilk sırada yer almaktadır.Kullanıcıların Google’da hangi kelimeleri aradıklarını bulmak isteyenler genelde Google’ın sunduğu Adwords kelime aracı ile anahtar kelimeleri  araştırmaktadır.

Google Anahtar Kelime Aracı’nı yenileyerek kullanıcılarına Anahtar Kelime Planlayıcı adında yeni bir araç sundu.Adwords odaklı yani ücret ödeyerek arama yapan müşterilere yönelik olarak düzenlenmiş olsa da SEO için anahtar kelime planlaması yapanlarda kullanmaktadır.
Google Anahtar Kelime Planlayıcısı Nasıl Kullanılır

İlk olarak https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/Home sayfaya giriş yapın.

“Yeni anahtar kelime ve reklam grubu fikirleri arayın” kısmına tıklayın.

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı

Açılan sayfada 1 ile belirtilen yere burada kullanıcılar aramak istedikleri anahtar kelimeyi ya da reklam fikirlerini girip kelime veya kelime grubunu aratabilirler.2. yerde ise hedefleme yani anahtar kelimenizi ülke,şehir,bölge olarak sınırlayabilirsiniz.3.yer ise ülke bazında sınırlama yapabilirsiniz.
Hedeflemeleriniz bittikten sonra Fikir al butonuna tıklayınız.Açılan sayfada hedeflediğiniz şekilde aradığınız anahtar kelimeleriniz sıralanacaktır.

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı

Bu sayfada işimize yarayan sayfa yan sekmedeki 4 ile belirtilen anahtar kelime fikirleri sayfasına tıklayın.

Aşağıda aranma hacmi,anahtar kelime fikirleri,rekabet,tık başı maliyet gibi alanlar ile Google Anahtar Kelime Planlayıcısının sunduğu kelime listelerini görüyoruz.

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı

Burada olası kelime grupları için aylık arama sayısı gibi verilere ulaşabilirsiniz.Yapmanız gereken şey sonuçları excel e dökerek azalan sırada aranma hacmini filtreleyerek sizin için en uygun kelime grubunu seçmek olacaktır.

Yazılarımızı google da üst sıralara taşımak için adwords kelime aracı kullanarak uygun anahtar kelime seçim işlemini yukarıda paylaştığım şekilde yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile arama sonuçlarının son 12 aylık istatistiklerini de indirebiliyorsunuz. Burada indirmek istediğiniz formatı ayarlayabilir ve sonuçların aylara göre listelenmesini seçebilirsiniz.
Anahtar kelime araştırması yapmak veya anahtar kelime araştırma zor bir iş olduğunu sanmıyorum.Sadece yeni başlayanlar için,mümkün olduğunca yazıları açıklayıcı olarak yazmaya çalıştım.

Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Google Anahtar Kelime Bulma Aracı Kullanımı "

Önerilen Yazı
×