Menu

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

Para kazanma rehberi
Anahtar Kelime Araştırma Nasıl Yapılır ve Google Anahtar Kelime Bulma Aracı nasıl kullanılır resimli anlatın.

SEO bir site sahibinin sitesini arama motorlarına hazırlarken kullandığı en önemli yöntemdir.Her blogger organik ve iyi trafik için arama motoru optimizasyonu yapmak zorundadır.

 Bir tek cümle ile SEO sürecini tanımlamak gerekirse "Arama motorları tarafından indeksleme ve sıralamada üst sıralarda yer alma işlemleri".

Bu yazıda SEO için ne öğreneceğiz,SEO’nun temelini oluşturan anahtar kelime araştırmasını nasıl yapılacağını öğreneceğiz,anahtar kelime araştırmasına yeni başlayanlar için özel olarak resimli bir şekilde Google Anahtar Kelime Aracını kullanarak anlatacağım. 


anahtar-kelime-araştırması-nasıl-yapılır-seomektebi


Anahtar Kelime Araştırması Nedir

Aslında ana konu anahtar kelime araştırması yapmaktır,SEO stratejinizi belirlerken hedefleyeceğiniz anahtar kelimelerin neler bulunduğu bilmek oldukça önemlidir.Anahtar sözcük araştırmasını nasıl yapacağınız hakkında çeşitli araçlar bulunmaktadır ama genelde herkes bedava olan Google Anahtar Kelime Aracını kullanmaktadır.

Kelime Araştırma,arama motoru sonuç sayfalarında daha iyi yer almak,sitenin değer alması için arama motoru optimizasyonunun en popüler konularından biridir.

Temelde insanlar bir şey aramak için arama motorlarında bir iki kelime yazarak arama yapmaktadırlar yazılan bu anahtar kelimeler ne sıklıkla ve ne çoklukla yazıldığı arama motorlarında kayıt altına alınmaktadır,bizde bu en çok aranan kelimeleri makalelerimizde kullanırsak yazdığımız yazılar arama motorlarında üst sıralarda yer bulur.Arama motorlarında ilk sayfada olan sitelerin tıklanma oranları oldukça yüksektir. 

Neden Anahtar Kelime Araştırması Yapmalıyım

Temel olarak anahtar kelime araştırması arama motorları üzerinden bloğunuza trafik sağlamada yardımcı olacak bazı anahtar kelimeleri hedeflemektir.Anahtar kelime araştırma yaparken bugünün arama trendleri nelerdir bu kelimelerde aramaların hangi sayıda aylık olarak yapıldığını öğreniriz. 

Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır

Anahtar kelime araştırma yapmaya yardımcı olacak internet üzerinde pek çok ücretli veya ücretsiz araç ve yazılımlar vardır.

Genelde dünyada en çok kullanılan arama motoru Google’dur,bundan dolayı biz de google aramalarında daha iyi bir sıralamada yer almak için Google anahtar kelime araştırma aracı olan " Google Anahtar Kelime Aracını " kullanacağız.

Google Anahtar Kelime Aracını kullanarak yazacağınız makalenin içeriğine uygun aylık tıklanma oranları en yüksek olan kelimelerden bir liste oluşturarak oluşturduğunuz bu listeden faydalanıp makalelerinizi yazınız.

Google hesabınıza giriş yaptıktan sonra,aşağıdaki adreste Google Anahtar Kelime Aracını açınız,Gmail üyeliğiniz yoksa üye olmanız gerekir.

Google Anahtar Kelime Bulma Aracı

https://adwords.google.com/ko/KeywordPlanner/Home

''Bir kelime öbeği, web sitesi veya kategori kullanarak yeni anahtar kelimeler arayın'' yazısına tıklayınız.

anahtar-kelime-araştırması-nasıl-yapılır-seomektebi

Şimdi anahtar kelime araştırma yapmak için bize yardımcı olacak kısım görünecek.
Açılan sayfada 1 ile belirtilen yere burada kullanıcılar aramak istedikleri anahtar kelimeyi ya da reklam fikirlerini girip kelime veya kelime grubunu aratabilirler.2. yerde ise hedefleme yani anahtar kelimenizi ülke,şehir,bölge olarak sınırlayabilirsiniz.3.yer ise ülke bazında sınırlama yapabilirsiniz.
Hedeflemeleriniz bittikten sonra Fikir al butonuna tıklayınız.Açılan sayfada hedeflediğiniz şekilde aradığınız anahtar kelimeleriniz sıralanacaktır.

anahtar-kelime-araştırması-nasıl-yapılır-seomektebi

Bu sayfada işimize yarayan sayfa yan sekmedeki 4 ile belirtilen anahtar kelime fikirleri sayfasına tıklayın.

Aşağıda aranma hacmi,anahtar kelime fikirleri,rekabet,tık başı maliyet gibi alanlar ile Google Anahtar Kelime Planlayıcısının sunduğu kelime listelerini görüyoruz.

anahtar-kelime-araştırması-nasıl-yapılır-seomektebi

Burada olası kelime grupları için aylık arama sayısı gibi verilere ulaşabilirsiniz.Yapmanız gereken şey sonuçları excel e dökerek azalan sırada aranma hacmini filtreleyerek sizin için en uygun kelime grubunu seçmek olacaktır.

Yazılarımızı google da üst sıralara taşımak için adwords kelime aracı kullanarak uygun anahtar kelime seçim işlemini yukarıda paylaştığım şekilde yapabilirsiniz.

Anahtar Kelime Planlayıcı ile arama sonuçlarının son 12 aylık istatistiklerini de indirebiliyorsunuz. Burada indirmek istediğiniz formatı ayarlayabilir ve sonuçların aylara göre listelenmesini seçebilirsiniz.

Anahtar kelime araştırması yapmak veya anahtar kelime araştırma zor bir iş olduğunu sanmıyorum.Sadece yeni başlayanlar için,mümkün olduğunca yazıları açıklayıcı olarak yazmaya çalıştım.Para kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

1 yorum ''Anahtar Kelime Araştırması Nasıl Yapılır"

YORUM EKLE
  1. hocam cok tesekkur anahtar kelime arastirmasi isime yaradi kaliteli bilgi olmus

    YanıtlaSil

Önerilen Yazı
×