Menu

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

Para kazanma rehberi
RSS’in açılımı Really Simple Syndication kelimeleridir.RSS internet kullanıcılarının beğendikleri sitelerindeki yeni yazıları takip etmek için kullandıkları bir içerik besleme yöntemidir.Dosya uzantı biçimleri .rss ve .xml'dir.

Bir sitenin RSS ne abone olup sitenin en son yazılarıdan anında haberdar olmak sadece birkaç saniyenizi alır.Sitelere abone olmanın birkaçtane yöntemi vardır bunlardan en çok kullanılanı sitelerin RSS Feed adresini kullanmaktır.

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

Takip etmek istediğiniz web sitelerini rss yoluyla bilgi almak için ilk yapılması gereken bir Rss okuyucu edinmektir.RSS yöntemini destekleyen sistelerin hazırladıkları XML biçimli dosyalara bir çok programla erişmek mümkündür. XML okuyucusu olan bu programlar, web gezgini veya e-posta sağlayıcı olabileceği gibi sadece RSS içereriği izlemek için hazırlanan masaüstü programları da olabilir.
Aşağıda SEO Mektebi nin RSS konusunda yayımladığı daha öncek yazılar oldukça işinize yarayacaktır.

---Çok Önemli RSS Özelliklerinin Sitelere Faydaları

---En İyi RSS Besleme Dizin Site Listesi 78 Adet

---RSS Webmasterlara 5 Önemli Faydası

---Blogger Rss İle Kategori Yapmak

---En Güzel RSS İcon Sembol Eklentileri

---Rss Nedir Nasıl Kullanılır Ne Işe Yarar

Bu yazımda pek çok kaliteli özelliklerine rağmen ücretsiz bir servis olan Google Feedburner’ı nasıl kullanacağınızı ve blogunuza nasıl ekleyeceğinizi  anlatacağım.Ayrıca site aboneliğini artırmak için Google Feedburner eposta abonelik sistemini nasıl kullanacağınız konusunda aşağıdaki iki SEO Mektebi yazısı işinize yarayacaktır.

---Blogger Otomatik Açılan Abone Ol Eklentisi

---Blogger E-Posta İle Abone Olma Eklentisi Resimli Anlatım

---Blogger Email Abonelik Sosyalmedya Widget

Google FeedBurner Kurulumu Ve Ayarları Adımları
Bir Google ücretsiz hizmeti olan Feedburner kullanmak için daha önce bir Google hesabınızın olması gerekmektedir yani bir gmail hesabınızın olması gerekir.Bu gmail hesabı ile Google Feedburner giriş yapılır.

Eğer blogger hesaplarınızda blog siteleriniz varsa zaten Feedburner otomatikman kurulmuş olur ama yinede aşadıdaki bazı ayarlamaları yapmak gerekir.Altıncı adımdan sonraki kısımlar blogger site sahipleri yapmalıdır.

1. Google Feedburner ana sayfasına giderek Google hesabınızla giriş yaptığınızda aşağıdaki gibi bir sayfayla karşılaşacaksınız.Bu ekrandaki kutucuğa blog url adresinizi yazın ve Next butonuna basın. 

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

2.Gelen sayfada blogunuzdaki mevcut rss adresleri listelenecektir.Eğer blogger kullanıcısıysanız aşağıdaki görüntede olduğu gibi bir liste gözükür.Bu listeden Atom’u seçin ve Next butonuna basın. 

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

3. RSS adresiniz için başlık ve adres belirlemeye geldi sıra.Burada yazılı olan başlığı olduğu gibi bırakabilir veya isteğinize göre değiştirebilirsiniz. Adres kısmına ise genelde site ismi yazılır .Next butonuna basarak bir sonraki adıma geçiniz. 


Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma


4.Normalde Google Feedburner kurulumunuz başarı bir şekilde tamamlandıysa aşağıdaki gibi bir sayfa göreceksiniz burada feed adresiniz yazmaktadır.Sizi takip etmek isteyenler bu RSS adresiniz ile abone olmak için bu adresi kullanabilirler.Ama bazı özel ayarlamalar gerekmektedir bunun için Next butonuna basıp devam ediniz. 

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma


5.Açılan aşağıdaki gibi sayfadan RSS ve feed istatistiklerinin tutulması için ayarlar yapılmalıdır,bunun için Clickthroughs — How often people click items back to your site ve I want more! Have FeedBurner Stats also track seçeneklerini işaretleyin ve Next butonuna basın. 


Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma


6.Bu kısmı bütün blogger kullanıcıları yapmalıdırlar.Oluşan RSS sayfanızdan Optimize ayarlarını yapmak için Optimize yazan yere tıklayınız ve açılan sayfadan aşağıda mavi kutu içine aldığım kısımları aktif duruma getiriniz.Bu kısımlar BrowserFriendly, SmartFeed ve FeedFlare seçeneklerini aktifleştirin. 


Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

7.Google Feedburner sayfasıyla ilgili olan son işlem Publicize ayarlarıdır, 
 EMail Subscriptions seçeneğini, bu kısım site takipçisi oluşturmak için kullanacağımız site ziyaretçilerinin e-posta ile abone olmalarını sağlamak için düzenlememiz gereken kısımdır,aktif ediniz.

PingShot seçeneğini, yeni yazılarınızı arama motorlarına haber vermek için, aktif ediniz.

FeedCount seçeneğini,beslemelerinize abone olan kişilerin sayısını gösteren sayaç için,aktif ediniz.


Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma

8.Son İşlem Blogger Site İçerik Takibini Düzenleme

Bu işlemler bittiktren sonra Blogger hesabınızdan ayarlamaları yaptığınız blogunuzun Ayarlar kısmına gelin. Ardından Diğer yazan yazıya tıklayınız,açılan sayfada Kayıt İçerik Takibi Yeniden Yönlendirme URL'si kısmına FeedBurner'dan aldığınız besleme adresini yazın ve kaydedin.Bu işlemin mutlaka yapılması gerekir.

Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma


Aşağıda SEO Mektebi RSS ve E-posta abone olma sayfaları sizlere örnek olacaktır.Buradaki seomektebi yazan yerleri kendi feed adresinizle değiştirerek hesabınızla ilgili deneme yapabilirsiniz.

Seo mektebi abone olma sayfası

http://feedburner.google.com/fb/a/mailverify?uri=seomektebi

SEO Mektebi rss feed adresi

http://feeds.feedburner.com/seomektebiPara kazanma rehberi
Sonraki Yazılar
« Prev Post
Önceki Yazılar
Next Post »

Henüz Yorum Yapılmamış " Yeni Google Feedburner Üye Olma ve Eposta Adresi Alma "

Önerilen Yazı
×